.
Pomnik ku czci ofiar zbrodni niemieckiej z 1942 roku w Górze Puławskiej

W centrum Góry Puławskiej, na rogu ulic Radomskiej i Kozienickiej znajduje się pomnik. Wzniesiony został w 1962 r. lub jak podają inne źródła 1964 r. dla upamiętnienia ofiar zbrodni hitlerowskiej dokonanej 29 października 1942 r.

Tego tragicznego dnia, w miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik, powieszono dwudziestu mężczyzn, co  jak powszechnie wiadomo  było odwetem Niemców za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne zginął jako pierwszy.

W 1945 r. szczątki ofiar ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny, gdzie spoczęły we wspólnej mogile w jego południowo-zachodniej części. Na płycie pomnika widnieje napis: Przechodniu! Powiedz ojczyźnie, że wierni jej synowie tu spoczywamy, straceni publicznie dnia 29 października 1942 r. przez okupanta hitlerowskiego za wiarę, walkę o wolność, szczęście ludzkości. Grób odnajdziemy podążając główną alejką wzdłuż muru, po lewej stronie od wejścia.

28 października 2012 r. podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, pod pomnikiem odsłonięto tablicę z piaskowca z imionami i nazwiskami wszystkich straconych, która była darem serca Wójtów i Radnych Gminy Puławy. Autorem tablicy jest miejscowy artysta – rzeźbiarz Pan Tadeusz Dymkowski.

miejsce na mapie
Galeria