.
Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Muzeum nietypowych rowerów funkcjonuje od 2006 r. i jest to jedyne takie miejsce w Europie. Muzeum oferuje zwiedzanie połączone z przejażdżkami nietypowymi rowerami. A więc jest to jedno z pierwszych interaktywnych muzeów w Polsce, otwarte na klika lat wcześniej niż Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Eksponaty są jedyne i niepowtarzalne. Są efektem pracy i kreatywności właściciela, dyrektora, kustosza i profesora rowerologii stosowanej w jednej osobie – Józefa Konstantego Majewskiego. Tytuł profesora nadał sobie sam, co świadczy o dystansie do siebie i poczuciu humoru. W 2008 r. Marszałek Województwa Lubelskiego wyróżnił twórcę Muzeum prestiżowym dyplomem „Perełka Lubelszczyzny”. Muzeum oferuje lekcje muzealne: „Historia roweru”, „Rower ekologiczny – pojazd przyszłości”, „Czy w Polsce i w Świecie zabraknie energii?”. Kolejną atrakcją są warsztaty majsterkowania, warsztaty rzemiosła artystycznego i pokazy pracy w kuźni. Można też zamówić usługę typu ognisko, grill…

Na terenie muzeum odbywają się pikniki artystyczne i tematyczne wystawy. Prace pana Józefa z zakresu kowalstwa ludowego i metaloplastyki zakupiły muzea, m.in. Muzeum na Majdanku w Lublinie. Nasz mistrz zdobył wiele nagród i wyróżnień w wielu dziedzinach. Poza kowalstwem jego sukcesem był kilkakrotny udział w finałach konkursów krasomówczych na Zamku Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu. Zdarzają się koneserzy, przyjeżdżający co roku do Muzeum, aby posłuchać jego gawęd.

Dodatkową atrakcją jest również muzeum pijaństwa- niewielkie pomieszczenie w którym znajdują się setki butelek służące do przechowywania rozmaitych trunków.

miejsce na mapie
film
Loading the player...
Galeria